Embed

Kuran ve Ehl-i Beyt araşt. Aşere (10) Özel Makalesi.

 


           Her gün aşere! (10) Her yer kerbela.
           Kuran ve Ehl-i Beyt araşt. Aşere (10) Özel Makalesi.
           Hz. Adem ( a.s. )'ın Varisi     
           İmam Hüseyin (a.s.):
 
Hanzele Oğlu Sa'd'ın Şehadeti: 4

İşte İmam Hüseyin (a.s.)’ın Emevi saltanakçılarına karşı durması ve Yezid ve askerlerine karşı bir kıyam devrim hareketinin başlatması marufu uygulamalarda tek etkendir. İmam Hüseyin (a.s.)’da biliyordu ki, yapmış olduğu hareketin karşısından kendisine yardım edecek birilerini olmayaca için ilk etapta Ehl-i Beyt aile fertlerinin yanında olmaları daha büyük bir etkenlik yaratacaktır. İşte Kerbu-bela denen çölün amansız ve acımasız sıcaklığının seçmesi onun İslam felfesi bakımından yok olmiyacak bir devrim öncülüğünün başlamasına neden olacaktı. İmam Hüseyin (a.s.)’ın kendi yarasının iyileşmesinin tek amacı İslam bayrağının Yezid gibi bir şerefsizin elinden alınacağı ve onun ebedi yaşayış şeklininde İslam bayrağının kerbela’da dikilmesi olacaktı. İşte bu nedenledir ki, Hz. Peygamber (s.a.v.) ve diğer peygamberin ‘’Bütün gücünüzü ve imkânlarımzı insanların ıslâhı yolundan kullanırız demeleri olmuştur.
Ey kavmim dedi Şuayb, ya Rabbimden apaçık bir delille gelmişsem, ya kendi katından beni güzel bir rızıkla rızıklandırmışsa. Sizi nehyettiğim şeye kendim aykırı hareket edemem ki. Gücümün yettiği kadar ıslâh etmek istiyorum sizi ve başarım, ancak Allah'tandır, ona dayandım ve sonunda da dönüp onun tapısına varacağım. (Hûd Sûre-i. 88 ayet ilkeleri.)
Kâle yâ kavmi e raeytum in kuntu alâ beyyinetin min rabbî ve razakanî minhu rızkan hasenâ (hasenen), ve mâ urîdu en uhâlifekum ilâ mâ enhâkum anhu, in urîdu illâl ıslâha mâsteta’tu, ve mâ tevfîkî illâ billâh (billâhi), aleyhi tevekkeltu ve ileyhi unîb (unîbu). (Hûd Sûre-i. 88 ayet ilkeleri.)
قَالَ يَا قَوْمِ أَرَأَيْتُمْ إِن كُنتُ عَلَىَ بَيِّنَةٍ مِّن رَّبِّي وَرَزَقَنِي مِنْهُ رِزْقًا حَسَنًا وَمَا أُرِيدُ أَنْ أُخَالِفَكُمْ إِلَى مَا أَنْهَاكُمْ عَنْهُ إِنْ أُرِيدُ إِلاَّ الإِصْلاَحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِيقِي إِلاَّ بِاللّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ (٨٨)
Tam anlamıyla İnsanoğlunun marufu emretme davranışsının İmam Hüseyin (a.s.) Hz. Peygamber (s.a.v.) ve diğer kutsal peygamberlerin teflid görevlerinin kerbu-bela yani Kerbela kıyam devrim hareketinin doğrultusundan yola çıktığının belirtilerini bizlere öğretmiştir. Yazan. imam Dikmen

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !