Embed

Kuran ve Ehl-i Beyt araşt. Aşere (10) Özel Makalesi.

 


           Her gün aşere! (10) Her yer kerbela.
           Kuran ve Ehl-i Beyt araşt. Aşere (10) Özel Makalesi.
           Hz. Adem ( a.s. )'ın Varisi     
           İmam Hüseyin (a.s.):
 
Hanzele Oğlu Sa'd'ın Şehadeti: 3

Uyarı ve rahatsız etmenin de bir yararı olmaz ve kişi günaha devam ederse, bizim vazifemizin de devam eder ve başka yöntemlere başvurmamız gerekmektedir.
İşte savaşla ilgili ayet ilkelerinden de anlaşıldığı gibi temel amacın ‘’fitnenin gidirilmesi ve tamamen ortadan kaldırılması’’ olduğu belirtilir.’’ (Bakara Sûre-i 193 ayet ilkeleri.)
           Bir fitne kalmayıncaya, din yani (devlet yöntemi) tamamıyla Allah'ın dîni yani devleti haline) oluncaya dek onlarla çarpışın. Vazgeçtiler mi artık düşmanlık, yalnız zâlimleredir, başkalarına değil. (al-Bakara Sûre-i 193.)
Ve kâtilûhum hattâ tekûne fitnetun ve yekûned dînu lillâh (lillâhhi), fe inintehev felâ udvâne illâ alez zâlimin (zâlimîne).
  وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلّهِ فَإِنِ انتَهَواْ فَلاَ عُدْوَانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمِينَ ﴿١٩٣﴾
Binaenaley fitnenin yeryüzünde tamamen kandırılmasının mümkün oluşlarına kadar mücadellerinin  çeşitli yollardan da olsa ve taktiklerle sürdürülmesi gerekmektedir. İşin bu kısmı gaye ve hedeflerle ilgilidir; Şimdi de ne kadar çaba ve emek sarf edilmesi gerektiğine bakmak gerekir:
Emr-i bil maruf’ ve nehy-il anil münkerden değerlendirilmesi temeli Namaz, Oruç ve hac gibi ibaretlerin yüzde yüz ibadi olduğu aşıkârlığından daha değerli uygulama olduğu gerçeğini düşünmek lazım. İşte bu anlamda Marufu emretne münkerden sakındamasını yukarda belirtilen fitne tamamıyla yok olunca kadar mücadelelerin yapımında olgusunu göstermektedir. Aynen bu tepki aynen bu tepkinin tıpkı bir hastanın doktora muracaat etmesi gibidir. Zalim bir idare şeklindek Zalim bir idare şeklindeki kıral ve ya putlaşaştırılmış bir padişaha karşı çıkmamak devlet veya (dinin) ekseninde dönüp durmak gibi bir eğilimdir. Onun için de yukarda belirtilen marufun, Bir fitne kalmayıncaya, din yani (devlet yöntemi) tamamıyla Allah'ın dîni yani devleti haline) oluncaya dek onlarla çarpışın. Demesinden başka bir şey değildir.
Bir hastanın kendi sağlığı açısından devamlı olarak kontrol edilmesi gereken bir doktora gitme mecburiyetinin olduğu bilinci aynen bir insanın da zalim ve zülum altında yaşayan insanlarında marufu emretme çabalarını gündeme getirme şartının olduğunu düşünmelidir. Yazan. imam Dikmen

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !